22. februar 2018
Povezani s podjetji
Pred pomembno odločitvijo – izbiro poklica – je tudi Šolski center Novo mesto za starše in bodoče dijake na široko odprl svoja vrata. V delavnicah Medpodjetniškega centra smo poleg predsednika Državnega sveta RS in predsednika Območne obrtno-podjetniške zbornice Ljubljana – Bežigrad Alojza Kovšce gostili tudi predstavnike podjetij in obrtnikov. Predsednik Kovšca, ki se je več let zavzemal za ponovno uvedbo vajeniškega sistema z več praktičnega usposabljanja, je nagovoril in pozval mlade, naj čim prej osvojijo nova znanja in spretnosti, kar omogočajo tudi sodobne lesarske delavnice v Novem mestu. »Ni dovolj, da nekaj veš, znati moraš tudi narediti,« je poudaril gost, ki dobro pozna svet podjetništva in obrtništva.»Lesna industrija, ki ponovno dobiva velik zagon tudi z malimi obrtniškimi delavnicami, potrebuje nove, izobražene kadre za zahtevna delovna mesta, tudi za delo z računalniško krmiljenimi stroji,« je dejal podjetnik in predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Grosuplje Milan Sašek. »Pri odločitvi za poklic je vse pomembnejša tudi zaposlitvena možnost,« meni Branka Dajčman iz novomeške Adrie, kjer imajo jasno vizijo in znanje ter spodbujajo razvoj kadrov. »Modernizaciji in zahtevnim tržnim razmeram se prilagajajo tudi v hčerinski tovarni Podgorje, kjer upravljajo z več kot osemdesetimi CNC-stroji in roboti,« je povedala Majda Kranjc in dodala, da potrebujejo šolane kadre, ki bodo upravljali s sodobno tehnologijo. Zaposlitev in bodočo kariero pa lahko bodoči lesarji, po besedah Marije Mihelič, načrtujejo v velikem belokranjskem podjetju Esol. Na lesarski šoli veliko pozornosti namenjamo tudi različnih programom, kot je prenova starega pohištva – restavriranje in rezbarjenje, kar so med drugim na slikovit način prikazali bodoči lesarski tehniki na informativnem dnevu.
Predstavitve gradbene šole sta se udeležila Jože Preskar, predsednik Društva gradbenih inženirjev in tehnikov Novo mesto, in Danilo Malnar, ki je bil pred leti dijak naše šole, danes pa je vodja tehnološke priprave dela na CGP-ju. Osnovnošolcem je razložil, da so za vsakega izobraženega gradbenika na voljo različne možnosti za zaposlitev. V času po propadu večjih gradbenih podjetij je namreč veliko kvalificiranega kadra odšlo za kruhom v tujino. V Sloveniji tako trenutno primanjkuje kvalificiranega poklicnega kadra. »Gradbeništvo je poseben poklic, kajti v vsaki stavbi, v vsakem infrastrukturnem objektu je delček posameznika, ki je sodeloval pri gradnji. Gradbeni tehnik je pomemben član pri projektiranju objektov, predvsem pri načrtovanju objektov, izdelovanju popisov in izmer, v gradbeni operativi, pripravi dela (pri izdelovanju kontrol količin, analiz, terminskih planov, delavniških risb, tehnoloških elaboratov in načrtov), komerciali (priprava kalkulacij in ponudb), vodenju del (pomočnik vodje del, obračunski tehnik), proizvodnji gradbenih materialov, laboratorijih, trgovini itd. Vsak gradbeni inženir, ki je prej končal srednjo gradbeno šolo, ima predvsem zaradi izdelave strokovnih izdelkov veliko večjo širino strokovnega znanja, delovne navade in je navajen na timsko delo,« je med drugim poudaril Danilo Malnar.
Gospod Jože Preskar je izpostavil pomen vseh gradbenih poklicev za izgradnjo stavb, inženirskih objektov, naselij in mest. »Poklic gradbenika je zelo zanimiv in je velik izziv za zidarja, tesarja, keramičarja … tehnika in inženirja. Sledi gradbenikov ostajajo vidne. Objekti so v ponos slehernemu izvajalcu. Gradbenik in gradbena dejavnost lahko bistveno vplivata na razvoj vsake družbe. Gradbenik je torej ustvarjalec in pospeševalec razvoja. Postati gradbenik je lahko strast in ponos.«