Črni gaber
Ostrya carpinifolia Scop.DRUŽINA
Brezovke (Betulaceae)
Je listopadno drevo iz družine brezovk. Naravno raste v srednji in južni Evropi, kjer naseljuje gozdove na nadmorskih višinah med 400 in 1700 metri. V Sloveniji ga lahko najdemo v gozdovih na Pohorju, na Jelovici in v nekaterih drugih krajih.
Črni gaber doseže višino od 10 do 20 metrov. Njegovo lubje je gladko in sivkasto z značilnimi belimi pikami, ki so vidne na mladih poganjkih. Listi so jajčaste oblike in dolgi približno 10 centimetrov, na robu so nazobčani. Spomladi drevo cveti z majhnimi, neopaznimi cvetovi, ki so zbrani v visečih socvetjih.
Ostrya carpinifolia ima pomembno vlogo v ekosistemu. Njena semena predstavljajo pomemben vir hrane za ptice in druge živali, medtem ko drevo zagotavlja zavetje in življenjski prostor za številne živalske vrste. Poleg tega ima črni gaber tudi pomembno gospodarsko vrednost, saj se les uporablja za izdelavo pohištva, glasbil in drugih izdelkov. Je tudi zanimiva rastlina za vrtove in parkovne površine. Zaradi svojih ozkih dimenzij je primerna za manjše vrtove, saj ne zavzame veliko prostora. Drevo ima tudi dekorativno vrednost zaradi svojih nazobčanih listov, ki se jeseni obarvajo v rumene, oranžne in rdeče odtenke.
Kljub temu pa je črni gaber v nekaterih območjih ogrožen zaradi izsekavanja gozdov in degradacije habitatov. Zato je pomembno, da se ohranja in varuje njegovo naravno okolje, da se zagotovi preživetje te lepe in pomembne rastline za prihodnje generacije.