Ekskurzija v TE Šoštanj, Muzej premogovništva in HE Vrhovo
V četrtek, 13. 6. 2013, smo se z dijaki drugega letnika elektrotehnika (46 dijakov oddelkov E2A in E2B) odpravili na ogled termoelektrarne Šoštanj. Za prvi občutek o velikosti objektov smo dobili od vodiča iz podjetja Erico in vožnje okrog objektov elektrarne. Preko delov bloka 5 nas je vodil zaposleni v elektrarni za kar smo na začetku dobili varnostne čelade. Ogled je šel ob mlinih za drobljenje premoga do velikosti 1 mm, kurišča, uparjalnika do parne turbine in generatorja, kjer je bilo še posebej vroče. Ohladili smo se v nadzorni sobi, kjer so nam povedali nekaj več delovanju elektrarne in odgovarjali na vprašanja, saj je v drugih prostorih zaradi vibracij strojev težko govoriti dovolj glasno za celo skupino. Iz nadzorne sobe so odšli do čistilcev izpušnih plinov, kjer s pomočjo apnenca odstranjujejo žveplove spojine, ter mino hladilnih stolpov ter zaključili z ogledom elektrarne.
Več o sami dolini in pridobivanju premoga in delovanju elektrarne in njenih vplivov na okolico smo slišali od vodiča v prostorih Srednje šole Velenje. Predvsem je bilo zanimivo slišati o širjenju jezer zaradi izkopavanja ter posledične ugrezanju površja, saj so že večja kot Blejsko jezero (tako po prostornini, kot po površini).
Ogled smo nadaljevali v muzeju premogovništva, kje so nas preko 1,5 urnega programa oziroma ogleda opuščenih rovov popeljali rudarji Velenjskega rudnika. V času ogleda smo se obnašali kot pravi rudarji in spoštovali stroga pravila varovanja rudarjev. Pred spustom v sam rov smo dobili tudi rudarsko malico. V rovu so nas popeljali skozi čas premogovništva in načine kopa ter dogajanja, ki so spremljala vsakdan rudarjev.
Po ogledu rudnika smo se odpravili do Hidro elektrarne Vrhovo, ki je prva v verigi elektrarn na Savi. Na zgradbah je postavljena tudi sončna elektrarna z nazivno močjo 77 kW. Žal je zaradi nizkega 160 m3/s pretoka Save deloval samo en generator in proizvajal 10 MW.
Po ogledu pretočnih pregrad, čistilnih naprav za rešetke pred sami generatorji in sončnih panelov smo si ogledali še drstišče za ribe. Pogovorili smo se tudi o ekoloških vplivih in težavah, ki jih imajo pri obratovanju.
Sledila je še vožnja do Novega mesta kjer smo zaključili zanimivo druženje.