Arhiv novic
22. november 2013
Gimnazijci na knjižnem sejmu
V četrtek, 21. 11. 2013, smo imeli dijaki 3. letnikov tehniške gimnazije strokovno ekskurzijo v Ljubljani. Najprej smo si ogledali Narodno in univerzitetno knjižnico, ki je zgrajena po načrtih znamenitega slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika. Ta je skrbno nadziral njeno izgradnjo, zgradba pa je polna simbolike, kot na primer petintrideset stopnic, ki predstavljajo starost, ko naj bi človek dozorel, ki nas popeljejo skozi temačno preddverje do svetle čitalnice, kar simbolično pomeni, da se z izobraževanjem povzpenjamo iz teme, nevednosti v vednost, znanje in razgledanost. Gospa, zaposlena v knjižnici, nam je predstavila začetke NUK-a, njeno zgodovino, izvedeli smo, kakšno gradivo hranijo in kako pridemo do njega, za konec pa smo se na hitro v tišini sprehodili skozi čitalnico in si ogledali, kako se prebirajo mikrofilmi.
Sledil je ogled CTK-ja oz. Centralne tehniške knjižnice. Ker bomo kot dijaki tehniške gimnazije čez dobri dve leti večinoma študirali naravoslovje ali tehniko, bomo najverjetneje redni obiskovalci te knjižnice. Izvedeli smo, kakšno gradivo si lahko sposodimo v njihovi knjižnici, kakšen sistem imajo, spoznali pa smo tudi delovanje digitalne knjižnice DiKUL, kjer je na volje preko 60.000 e-knjig in revij ter podatkovne zbirke najpomembnejših svetovnih založnikov.
Za konec pa smo si v Cankarjevem domu ogledali 29. Slovenski knjižni sejem, kjer smo se sprehodili med tisoče knjigami, ki so jih razstavljale številne založbe. Ogledali smo si razstavo stripov, tako slovenskih kot tujih avtorjev, v E-coni smo na digitalnih napravah EPL in Samsung prebirali e-knjige, e-učbenike in e-revije, udeležili pa smo se tudi debatne kavarne, katere tema je bila »finančno življenje knjig«.
Zapisala Jasmina Ilar.
Fotografije: Rok Šikonja