Arhiv novic
16. december 2019
Nadstandardna ekskurzija- Škotska 2019
Nadstandardna ekskurzija na Škotsko (11. – 14. december 2019)
1. DAN
Zgodaj zjutraj smo se odpravili izpred Šolskega centra proti letališču v Benetkah, od koder smo poleteli v Edinburg. Od tam nas je pot z avtobusom vodila do najbolj severnega mesta na Škotskem Inverness. Med vožnjo smo se tudi naučili, da je Škotska razdeljena na Lowlands in Highlands- Invernes je glavno mesto področja Hihglands in leži ob ustju reke Ness.
2. DAN
Naslednji dan smo najprej lahko občudovali jezero Loch Ness in ostanke gradu Urquhart ki se nahaja na področju, kjer je v zgodovini potekala vojna med Anglijo in Škotsko. Na poti do pristaniškega mesta Fort William smo opazovali prečudovito pokrajino in se ustavili ob vznožju gorovja Three Sisters. Naslednja destinacija je bilo mesto Inveraray in tamkajšnji nekdanji zapor, kjer smo lahko občutili strašne pogoje, v katerih so zaporniki živeli v preteklih letih. Popotovanje smo nadaljevali do Glasgowa, se sprehodili po svetleče okrašenem mestnem središču, obiskali živahno božično tržnico.
3. DAN
Zbudili smo se v Edinburgu in se odpravili do škotskega parlamenta. Za nami se je razprostiralo hribovje, ugasli vulkan, ki so ga poimenovali Arturjev sedež- Arthur's seat. Sprehodili smo se do Holyrood Palace, ki je ena od rezidenc Kraljice Elizabete II in se nahaja na koncu ulice Royal Mile- glavne ulice starega dela mesta Edinburg. Obiskali smo še Nacionalni muzej Škotske, kjer smo spoznali zgodovino Škotov od prve naselbine do današnjih dni s področij naravnih posebnosti, umetnosti, znanosti in tehnologije.
Od tam smo se z lokalno vodičko odpravili na ogled labirinta podzemnih tunelov, dolgih približno 1,7 km. Zgrajen je bil v 19. stoletju in prvotno je bil namenjen skladiščenju trgovskih izdelkov. Ker pa je mesto Edinburg postavljeno na vulkanskih kamninah, je vse v tunelu propadlo in trgovci jih niso več uporabljali. Tedanji Edinburg je imel preveč prebivalcev, ki niso imeli kje živet ali pa si niso mogli privoščiti svojega domovanja, zato so se v te podzemne tunele naselili revni. Žal niso imeli druge hrane kot podgan ali trupel in življenjske razmere tam so bile strašne. Ker je takratna vlada ignorirala obstoj tunelov, so bili idealen prostor za kriminalce, dokler vlada tunelov ni dokončna zaprla. Leta 1980 so bili ponovno odprti, tokrat za turistične oglede.
Sledil je ogled zunanjosti veličastne normanske katedrale in vstop v edinstveno Camero Obscuro in Svet Iluzij, kjer smo se potopili v Aladinov svet trikov, zagonetk, interaktivnih izkušenj, neverjetnih efektov. Nazadnje so se povzpeli še na razgledno ploščad, kjer se nam je odprl pogled tako na edinburški grad kot tudi na središče čarobnega mesta.
V večernih urah smo se po Kraljevi milji sprehodili do edinburškega gradu, obiskali božično tržnico in nakupovali na ulici Princess Street.
4. DAN
Zadnji dan smo zjutraj zapustili Edinburg in se zapeljali do vasi New Lanark, vas ob reki Clyde, kjer smo se seznanili s primerom industrijske postavitve obratov za predelavo bombaža in namestitve za delavce v enem. Kompleks New Lanark je bil v letih od 1800 do 1825 utopična vizija socialista Roberta Owena o boljši in pravičnejši družbi, kjer lastnik tovarne ne bi izkoriščal svojih delavcev. Večina zgradb je zdaj muzej, obrat se uporablja za predelavo volne, vrt na strehi pa predstavlja sodobno zanimivost.
Po zanimivem in poučnem ogledu smo se odpravili na letališče in poleteli proti domu.
Na čudoviti štiridnevni ekskurziji dijakov Srednje elektro šole in tehniške gimnazije smo obiskali številna slikovita mesta in kraje, pa vendarle videli le nekaj lepot Škotske, nad katerimi smo bili navdušeni. Čudovita izkušnja je v nas pustila nepozabno sled.
Zapisala: Teja Zajc, T3a