Arhiv novic
30. september 2019
Praznovanje evropskega dne jezikov
26. septembra 2019 smo članice aktiva za tuje jezike organizirale še eno vrhunsko dopoldne, posvečeno praznovanju evropskega dneva jezikov, prežeto z izvirnimi delavnicami, navdihujočimi predavanji dijakov, izvirno in estetsko predstavitvijo Škotske na plakatih in virtuoznostjo dijakov, ki so nas spet razvajali z glasbenimi točkami.
Na hodniku pred knjižnico smo postavili oder, ki so ga med odmori zasedli dijaki in vsakdanje hitenje iz učilnice v učilnico popestrili z glasbenimi točkami. Veseli nas, da so letos kar tri dijakinje zapele pesmi v nemškem jeziku, kar dokazuje, da smo vedno bolj ozaveščeni, kako pomemben je tudi drugi jezik.
Ta dan je pouk tujih jezikov potekal nekoliko drugače. Dijaki nemščine so samostojno pripravili učne ure v obliki jezikovnih delavnic - učenje po postajah, s pantomimo, križanke, spomin, slikovne kartice ipd. Predstavili so germanizme v slovenščini, novince učili novih besed na drugačen način, dijakom francoščine so predstavili osnove nemškega jezika. Dijaki T3c so sošolce poučevali ruščino, dijaki T3a pa so udeležence razveselili celo z domačim jabolčnim štrudlom.
Dijaki T4a so poučevali francoščino sošolce in dijake T3A, ki se učijo nemščino. Zelo zanimivo delavnico učenja osnov francoščine pa so izvedli tudi v E2a. Dijaki T2c so med uro angleščine izvedli konverzacijo v nemščini.
V predavalnici 251 so trije dijaki izvedli pet predavanj, ki se jih je udeležilo več kot petsto dijakov. Anže Kocjančič, R4B je poslušalce s svojim odličnim uspehom na olimpijadi genialcev (UniBill) poskušal navdušiti za raziskovalno in ustvarjalno delo pri različnih projektih. Z njimi je delil svojo izkušnjo tekmovanja v Ameriki in predstavitve pred zahtevno žirijo, ki jim je podelila prvo nagrado. Povedal nam je tudi, kako je doživel Američane ter njihovo kulturo.
Nikita Galuh Kapušin, R4B, nas je s svojim slikovnim in filmskim materialom popeljala v svet eksotične in tako drugačne Indonezije, ki smo jo doživeli še bolj pristno, saj je Nikita osebno povezana s to kulturo.
Alhaji Saliu-Stojko je bil naš gost s SZKŠ. V angleščini nam je zaupal svojo življenjsko zgodbo, ki ga je najprej iz Gane pripeljala v Veliko Britanijo, kjer je obiskoval šolo kar osem let in potem v Slovenijo, kjer obiskuje prvi letnik PTI zdravstvena nega. Iskreno in doživeto nam je govoril o življenju učencev in dijakov v britanskih šolah.
Nasproti knjižnice si lahko ogledamo razstavo o Škotski in njeni naravni ter kulturni dediščini. Opisane znamenitosti so hkrati točke , ki jih bodo dijaki lahko obiskali na letošnji nadstandardni ekskurziji na Škotsko v novembru oz. decembru. Razstavo so pripravili Eva Ilovar iz T3C, Mateo Rajaković ter France Gršič iz R2A z mentorico Janiko Plisson.
V vitrini na hodniku sta profesorici Špela Odlazek in Mateja Simončič Tomič pripravili razstavo s tipičnimi znamenitostmi tujih dežel, hkrati pa so si dijaki lahko na projekciji v ozadju ogledali tudi film o nadstandardni ekskurziji na Irsko, ki smo jo izvedli v letu 2017.
Marjana Pogačnik, prof.