13. december 2020
IKT v procesu od ideje do podjetja
Informacijsko-komunikacijske tehnologije
v procesu od ideje do podjetja
Avtor: Rok Bojanc, R2TA
Mentorica: Danijela Erenda, univ. dipl. inž.
Leto izdelave naloge: 2020
Zaključna naloga bo opisovala informacijsko komunikacijske tehnologije, proces od ideje do podjetja, znanje in veščine, ki jih oseba potrebuje, da je uspešna v dandanašnjem podjetniškem svetu. Naloga zajema krajšo anketo in spletno stran. V anketi sem raziskoval o interesu in pripravljenosti mladih za vstop v podjetniški svet. S spletno stranjo pa sem se odločil, da prikažem dostop do nekaj virov informacijske tehnologije, ki je dandanes na voljo in lahko pripomore pri ustanoviti podjetja. Vse omenjeno bom še bolj podrobneje opisal v sami nalogi.
Ustanovitev svojega lastnega podjetja je zagotovo ena izmed večjih izzivov za vsakega posameznika. Podjetništvo lahko namreč prinese marsikatero nagrado. Od možnosti svobode, izbire sodelavcev, dviga samozavesti, do potencialnih velikih zaslužkov. Vendar pa je na drugi strani realnost ta, da pot do vseh teh nagrad nikakor ni lahka. Potrebno je veliko truda, odrekanja in nenazadnje tudi sreče, da uspemo v podjetništvu.
V zadnjih letih se je informacijsko-komunikacijska tehnologija zelo razvila in podjetja si več ne morejo zamisliti, kako bi njihovo poslovanje potekalo brez njene uporabe. Podjetja postajajo odvisna od informacijske tehnologije in informacijsko-komunikacijske tehnologije. Skupaj z novo tehnologijo narašča tudi pomembnost digitalne pismenosti in samostojne uporabe računalnika.
Informacijska tehnologija podjetnikom pomaga shranjevati in obdelovati podatke, informacijsko komunikacijska tehnologija pa pomaga te podatke prenašati in jih uporabljati. Informacijsko komunikacijska tehnologija je dandanes prisotna že povsod, ne samo v podjetjih, vendar v vsakdanjem življenju. S pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije nam razdalja več ne predstavlja ovire pri prenašanju ali pridobivanju informacij in podatkov.
Z razvojem nove tehnologije je postala ključna kompetenca digitalna pismenost. Da lahko posameznik reče, da je digitalno pismen mora samostojno uporabljati računalnik in naprave, ki so povezane z njim. Znati mora ustvarjati, pridobivati in izmenjevati podatke ter informacije preko informacijsko komunikacijske tehnologije. To je danes nujno, kajti v večini podjetjih je poslovanje samo elektronsko in če nam primanjkuje kompetence digitalne pismenosti, zelo težko dobimo zaposlitev.
RAZISKOVALNO DELO