Pogosta vprašanja
- Kakšna je razlika med poklicem farmacevtski in kemijski tehnik?
Farmacevtski tehnik ima pri strokovnih predmetih veliko poudarka pri pomnjenju dejstev, podatkov, ki jih potrebuje pri svetovanju za uporabo pomožnih zdravil v primeru specifičnih bolezenskih znakov. Farmacevtski tehnik se lahko zaposli v lekarnah ali specializiranih prodajalnah, kjer se izdaja zdravila brez recepta, farmacevtski ali kozmetični industriji, kontrolnih laboratorijih, veletrgovinah …
Kemijski tehnik ima velik poudarek na naravoslovju, logičnem razmišljanju, analitskem pristopanju k problemom. Kemijski tehnik se lahko zaposli v proizvodnih obratih kemične industrije, analitskih, kontrolnih in razvojnih laboratorijih, laboratorijih znanstveno-raziskovalnih organizacij, laboratorijih različnih industrijskih panog: strojništvo, metalurgija, usnjarstvo, papirništvo, gradbeništvo, elektrotehnika, zdravstvo ... Pri delu raziskuje, analizira in preizkuša snovi ter izdeluje raznovrstne produkte (hrana, guma, barve …) s pomočjo kemijskih reakcij.
Poklica se dopolnjujeta – kemik analizira, raziskuje surovine, materiale in pripravi vse potrebno za izdelavo zdravil; farmacevt prav tako lahko sodeluje pri pripravi in izdelovanju zdravil, raziskuje zdravilne učinkovine, sodeluje pri prodaji zdravil ter svetuje pri uporabi in delovanju zdravil na zdravje.
- Kaj se upošteva pri omejitvi vpisa?
Kandidati se v izbirnem postopku v primeru omejitve vpisa razvrstijo na podlagi točk, ki jih zberejo v skladu s predpisanimi merili.
Kandidati se razvrščajo na podlagi vsote odstotkov, pridobljenih iz:
- seštevka zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole, kar predstavlja največ 60 odstotkov celotne vsote, in
- dosežkov na nacionalnem preverjanju znanja iz slovenščine in matematike, izraženimi v odstotnih točkah, pri čemer predstavlja vsak največ po 20 odstotkov celotne vsote.
Kandidat s posebnimi potrebami, ki izpolnjuje vpisne pogoje za vpis v izobraževalni program, v katerega se je prijavil, ne sodeluje v izbirnem postopku, če najkasneje dan pred začetkom izbirnega postopka predloži na šolo veljavno odločbo o usmeritvi v ta izobraževalni program in dosega najmanj 90 odstotkov točk prvega ali drugega kroga izbirnega postopka po merilih, potrebnih za vpis v program, v katerem kandidira za vpis.
- Kaj je srednja strokovna šola v primerjavi z gimnazijo?
V srednji strokovni šoli se dijaki izobražujejo za poklic posameznih strok in dobijo naziv kemijski tehnik, farmacevtski tehnik, tehnik zdravstvene nege, kozmetični tehnik … kar omogoča zaposlitev ali nadaljnji študij na višjih in visokih šolah ter v sorodnih študijskih smereh na univerzitetnem nivoju z opravljenim 5. predmetom splošne mature.
V gimnaziji pa dijaki pridobijo splošno izobrazbo (gimnazijski maturant), ki je podlaga za nadaljnji študij.
- Kakšna je razlika med poklicno in splošno maturo?
Poklicna matura je zaključek izobraževanja na srednji strokovni šoli in je sestavljena iz 4 predmetov. Splošno maturo se opravlja po uspešno zaključenem gimnazijskem programu in je sestavljena iz 5 predmetov. Splošna matura omogoča vpis na vse študijske programe. Poklicna matura omogoča vpis na vse višješolske in večino visokošolskih študijskih programov. Skupaj z dodatnim (5.) maturitetnim predmetom se s poklicno maturo lahko vpišete tudi na nekatere univerzitetne študijske programe.
- Kje lahko delam »5. predmet«?
Dodatni maturitetni predmet (5. predmet) lahko opravljate na gimnaziji. Naši dijaki večinoma opravljajo 5. predmet na Šolskem centru Novo mesto na Srednji elektro-računalniški šoli in tehniški gimnaziji, na Gimnaziji Novo mesto in na Biotehniški gimnaziji. Naši dijaki najpogosteje izbirajo angleščino, matematiko, biotehnologijo, biologijo, kemijo, fiziko, psihologijo, geografijo …
- Ali lahko postanem reševalec po končani zdravstveni šoli?
Po uspešno opravljeni poklicni maturi v programu zdravstvena nega lahko postanete reševalec.
- V katerih primerih ima dijak lahko prilagoditve pri pouku?
Prilagojene šolske obveznosti imajo lahko dijaki, ki se vzporedno izobražujejo, dijaki s posebnimi potrebami, dijaki, ki so zaradi zdravstvenih razlogov dlje časa odsotni od pouka, nadarjeni dijaki, dijaki perspektivni športniki, dijaki vrhunski športniki, dijaki, ki se pripravljajo na mednarodna tekmovanja v znanju, dijaki v primeru drugih športnih in kulturnih dejavnosti, dijaki, ki prihajajo iz tuje države in v primeru drugih utemeljenih razlogih.
- Predvideno število točk iz ocen OŠ (stanje vpisanih dijakov preteklih let):
Za vpis v šolsko leto 2025/2026 bo veljala nova pretvorba točk. Maksimalno število doseženih točk po formuli bo 100.
Program |
Predvideno št. točk iz ocen |
BN |
80–90 (zadosten s trojkami) |
ZN |
100–120 (prav dober s trojkami) |
ZN – pti |
29 |
KT |
130–135 (prav dober) |
FT |
135–138 (prav dober) |
KZ |
100–125 (prav dober s trojkami) |
- Praktični pouk
Praktični pouk poteka v sodobno opremljenih specialnih učilnicah. Pri praktičnem pouku pridobite veščine in znanja, ki vam pomagajo pri opravljanju poklica in tudi v vsakdanjem življenju. Število in razporeditev ur praktičnega pouka za izobraževalni program je določeno s predmetnikom, ki ga najdete na naši spletni strani.
V vsakem izobraževalnem programu poteka tudi PUD, kjer se dijaki praktičnih vsebin učijo v delovnih okoljih pri delodajalcu. V času PUD-a dijaki nimajo pouka v šoli.
- Kje dijaki dobijo delovno obleko za delo pri praktičnem pouku?
Vsi dijaki naših programov nosijo pri praktičnem pouku zaščitno delovno obleko. To lahko naročijo ob vpisu na šoli.
- Malica
Dijaki imajo možnost izbrati med toplim ali hladnim obrokom. Dijakom so na voljo 3 meniji malice. Časovni razpored delitve malice po letnikih je objavljen na oglasni deski šole in na vratih jedilnice. Malica traja 45 minut.
- Kako izgleda ZN – pti
V poklicno tehniško izobraževanje ZN – pti (3 + 2) se lahko vpišejo dijaki, ki so uspešno opravili zaključni izpit v programu bolničar-negovalec. Dijaki nadgradijo pridobljeno znanje in praktične izkušnje iz programa BN. Program traja 2 leti in omogoča pridobitev srednje tehniške izobrazbe. Po zaključku izobraževanja dijaki opravljajo POM.
Če bo omejitev vpisa, bodo pri izbiri kandidatov upoštevana naslednja merila:
- učni uspeh iz slovenščine, matematike in splošni učni uspeh v 1., 2. in 3. letniku programa BN (možnih največ 45 točk),
- učni uspeh iz slovenščine, strokovnega predmeta in splošnega uspeha pri zaključnem izpitu (možnih največ 15 točk).
- Kako poteka prvi šolski dan za 1. letnike?
Prvi šolski dan se vsi dijaki zberejo v Športni dvorani Leona Štuklja. Po uvodnem nagovoru ravnateljice dijaki z razredniki odidejo v učilnice, kjer se spoznajo s sošolci in šolskim delom. Navodila za prvi šolski dan dijaki dobijo zadnji teden v mesecu avgustu.
- Prehod iz srednješolskega v visokošolski izobraževalni sistem
- Prehajanje med srednješolskimi izobraževalnimi programi
Dijaki, ki med 1. letnikom srednješolskega izobraževanja ugotovijo, da so izbrali napačen program, se lahko prepišejo v drug izobraževalni program že v tekočem šolskem letu, in sicer:
- če je na željenem programu prosto mesto ter
- pod pogoji, ki jih določi ravnatelj nove šole.
Prepis je smiseln do jesenskih počitnic, ker primanjkljaj v količini obravnavane snovi, prisotnost pri praktičnem pouku in ocenjevanju še niso preveliki.
V določenih primerih je možen prepis tudi v drug izobraževalni program v 2. letniku. V tem primeru mora dijak, ki se prepisuje, opraviti določene predmetne izpite za 1. letnik. Ti so po navadi s strokovnega področja, kamor se prepisuje. Kljub opravljanju predmetnih izpitov za 1. letnik mora dijak redno obiskovati pouk in opravljati obveznosti za 2. letnik.
- Ali si morajo dijaki sami priskrbeti učbenike?
Dijaki imajo možnost, da naročijo učbeniški komplet, ki vsebuje učbenike. Bodoči dijaki prvih letnikov bodo lahko prevzeli učbeniške komplete že ob vpisu, vse dodatne informacije pa bodo dobili po pošti, ko bodo s strani šole obveščeni o vpisnem postopku.
- Novosti prijave v srednjo šolo.
- NOVA PRIJAVNICA: Davčna številka na prvi strani, odstranjeno soglasje za uporabo NPZ dosežkov, ni več predviden žig šole in podpis ravnatelja. Na voljo na spletni strani MVI in v DZS.
- ELEKTRONSKA PRIJAVA: Učenec se bo moral najprej registrirati, na svoj osebni mail bo prejel uporabniško ime, s katerim bo vstopal v aplikacijo. Učenec bo izpolnjeval enake podatke, kot če bi izpolnjeval podatke ročno. Ko bo prijavnico elektronsko oddal, bo prejel obvestilo, da mora PRIJAVNICO ŠE NATISNITI, jo skupaj s starši podpisati in po pošti poslati na izbrano srednjo šolo.
- Kdaj se moram vpisati v dijaški dom?
Za novince v vzgojnem programu dijaških domov je za šolsko leto 2025/2026 predvidenih skupaj 1.806 mest. Zadnji dan prijave je tako kot za v srednjo šolo 2. april 2025.