EPAS in Evrošola
V šolskem letu 2024/25 naša šola že 8. leto sodeluje v izobraževalnem programu Šola ambasadorka Evropskega parlamenta (EPAS), ki je namenjen ozaveščanju in izobraževanju učiteljev in dijakov o Evropski uniji ter usposabljanju za aktivno državljanstvo. S projektom želimo spodbuditi zavedanje o EU in evropski parlamentarni demokraciji ter mladim približati znanje o delovanju Evropske unije in Evropskega parlamenta.
Preko različnih aktivnostih mladi in njihovi mentorji odkrivamo, kaj pomeni biti evropski državljan, prednosti članstva v EU v vsakdanjem življenju, vlogo Evropskega parlamenta in drugih institucij v odločevalskem procesu ter pomen aktivnega državljanstva za prihodnost EU.
Aktivnosti
- proučitev izobraževalnih gradiv o EU
- priprava informacijskega kotička o EU na šoli
- priprava dogodka/aktivnosti ob dnevu Evrope (9. maj)
- vodenje profila na Facebooku ali drugem družbenem omrežju, namenjenega predstavitvi EU in EPAS aktivnosti na šoli
- sodelovanje v spletni nacionalni EPAS platformi na družbenem omrežju Facebook
- aktivna udeležba na pogovorih s poslanci »Če bi jaz odločal/a, bi…«
Vsako leto je sodelovanje pri projektu, ki se je v preteklosti imenoval Evrošola, prineslo na šolo veliko novosti in celo nekaj zmag.
- V šolskem letu 2016/2017 so se dijaki udeležili tekmovanja z video posnetkom »Begunci in jaz«.
- V šolskem letu 2018/2019 so dijaki K3a in K3b izdelali predlog kampanje za volitve v Evropski parlament in zbirali vpise na spletni strani www.tokratgremvolit.eu. Dosegli so 1. mesto in si tako direktno priborili odhod na mednarodno simulacijo Evropskega parlamenta v Strasbourgu, ki so ga obiskali v okviru tridnevne ekskurzije od 6. do 9. februarja 2019.
- V šolskem letu 2019/2020 so se dijaki K3a izkazali v tekmovanju na temo poznavanja EU in v debati, kjer so suvereno nasprotovali trditvi, da bi morala Evropska unija večino sredstev vložiti v zgolj nekaj razvojno najbolj naravnanih panog in zaposlovati predvsem mlade, in si s tem (ponovno) priborili odhod na mednarodno simulacijo delovanja Evropskega parlamenta v Strasbourgu.
Trajanje projekta
1. 9. 2016 –
Mentorji na SZKŠ
Ajda Plauštajner, prof.
Alen Lindič, prof.
Goran Matešič, prof.
Kontakt za SZKŠ
#EM#616b66622a756a667d7a7e6a66636b7d5062713e7a78386471#EM#